Niedoczynność tarczycy w ciąży jest stanem zagrażający, zarówno kobiecie jak i dziecku. Szczegóły znajdują się we wcześniejszych artykułach:
https://pytamdoktora.pl/artykul/2016/02/podwyzszone-tsh-w-ciazy-snt
https://pytamdoktora.pl/artykul/2016/02/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy
Nadal brak jednoznacznej odpowiedzi na pytania:
- które kobiety powinny być badane pod kątem niedoczynności tarczycy
- kiedy badać
- jakie stężenie TSH i FT4 stwarza zagrożenie dla kobiety i dziecka
- jakie jest docelowe TSH i FT4 w trakcie leczenia
Stąd wiele Towarzystw Endokrynologiczny prezentuje odmienne zalecenia. Zgodnie np. z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego w przypadku TSH powyżej 2,5 i podwyższonym stężeniu ATPO należy rozważyć leczenie tyroksyną, a jeśli TSH mieści się pomiędzy górną granicą normy a 10 (przy FT4 w normie i ATPO prawidłowym) brak silnych wskazań do leczenia tyroksyną.
W ostatnim tygodniu (marzec 2017) ukazał się artykuł w bardzo dobrym czasopiśmie medycznym: New England Journal of Medicine. Autorzy porównywali wpływ leczenia tyroksyną i nieleczenia u kobiet w ciąży z podwyższonym TSH (średnie TSH 4,5; FT4 w normie). Nie wykazano różnic w obu grupach zarówno w odniesieniu do przebiegu ciąży jak i rozwoju intelektualnego dziecka obserwowanego w 5 roku życia dziecka.Autorzy tego artykułu podsumowali, że podawanie tyroksyny u kobiet w ciąży z subkliniczną niedoczynnością tarczycy nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i rozwój intelektualny dziecka. Jednak istnieją badania, które stwierdzają, że podwyższone stężenie TSH w ciąży wiąże się z negatywnym wpływem na przebieg ciąży, porodu oraz rozwój psychomotoryczny i intelektualny dziecka. Co przemawia przeciwko artykułowi w NEJM. Badania przeprowadzono u kobiet w 17-18 tygodniu ciąży, kiedy to dziecko ma już własną tarczycę i zaczyna produkować tyroksynę. Jakie można natomiast wyciągnąć wnioski? Niedoczynność tarczycy w ciąży powinna zostać rozpoznana jak najwcześniej, najlepiej przed ciążą. Rozpoznanie subklinicznej niedoczynności tarczycy w późniejszym okresie ciąży oraz wdrożenie leczenia w tym okresie (drugi trymestr) może już nie mieć istotnego wpływu na przebieg ciąży i późne efekty u dziecka. Dlatego też badanie w kierunku niedoczynności tarczycy najlepiej byłoby wykonywać u wszystkich kobiet planujących ciążę lub w pierwszych dniach po potwierdzeniu ciąży lub przynajmniej w grupie o podwyższonym ryzyku niedoczynności tarczycy. Rozpoznanie niedoczynności tarczycy w tym okresie może zapobiegać powikłaniom ze strony kobiety i dziecka z tym związanym.
Bibliografia.
- of Subclinical Hypothyroidism or Hypothyroxinemia in Pregnancy. N Engl J Med. 2017 Mar 2; 376(9): 815-825.
- N Engl J Med.1999 Aug 19; 341(8): 549-55.
- J Clin Endocrinol Metab.2010 Apr; 95(4): 1699-707.
- https://pytamdoktora.pl/artykul/2016/02/podwyzszone-tsh-w-ciazy-snt
- https://pytamdoktora.pl/artykul/2016/02/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy
dr n. med. Piotr Miśkiewicz