Niedoczynność tarczycy – kiedy podawać T3, jak wygląda leczenie.

Niedoczynność tarczycy – kiedy podawać T3, jak wygląda leczenie.
09.12.2016 dr n. med. Piotr Miśkiewicz

U niektórych osób (5-10%) z niedoczynnością tarczycy leczenie samą tyroksyną wydaje się być niewystarczające. Pomimo osiągnięcia normalizacji TSH nadal występują objawy wskazujące na utrzymującą się niedoczynność. W związku z tym prowadzone były badania czy podanie dodatkowo T3 do tabletki z tyroksyną (T4)może przynieść korzyść: poprawę stanu Pacjenta i poprawę parametrów hormonalnych. Tylko niektóre z badań potwierdziły skuteczność takiego leczenia. Dlatego też leczenie samą tyroksyną pozostaje nadal podstawową metodą terapeutyczną. Jednak zgodnie z zaleceniami niektórych Towarzystw Endokrynologicznych można podjąć próbę leczenia złożonego z T4 i T3. Jak to powinno wyglądać.

  • komu podawać leczenie: Pacjentom, u których w trakcie prowadzonego leczenia samą tyroksyną (T4) występują objawy wskazujące na utrzymująca się niedoczynność.
  • jak długo: leczenie złożone z T4 + T3 powinno trwać początkowo 3 miesiące. Jeśli Pacjent nie odczuwa poprawy lekarz powinien wrócić do leczenia samą tyroksyną.
  • jak oceniamy skuteczność w badaniach laboratoryjnych: stężenie TSH, fT4, fT3 i fT4/fT3 powinny być w granicach normy. Najlepiej jeśli TSH oscyluje miedzy 1-2.
  • jak podajemy T3: w związku z krótkim czasem działania idealnie jest podawać T3 dwa x dziennie
  • jakie powinny być proporcje T4:T3 w leku- 13:1 - 20:1 (czyli dawka T4 w leku powinna być od 13 do 20 razy większa od T3)
  • jakie są możliwości w Polsce: Obecnie najłatwiej dostępnym jest Novothyral 75 i 100. Jednak proporcje T4 do T3 w tym leku wynoszą 5:1 czyli dawka T3 wydaje się być za duża. Występują na rynku również preparaty z samą T3, które można podawać dodatkowo do T4.
  • kiedy kontrolujemy pierwszy raz skuteczność leczenia: kontrolę hormonalną wykonujemy po 6-8 tygodniach od wdrożenia leczenia. Kontrolujemy: TSH, fT4, fT3 fT4/fT3
  • kto prowadzi leczenie: z uwagi na dość trudne dobieranie dawki i możliwe efekty uboczne leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonego endokrynologa

Podsumowanie.

Leczenie samą Tyroksyną może być nieskuteczne u 5-10% chorych z niedoczynnością tarczycy. U tych Pacjentów warto rozważyć dodatkowe dodanie T3 do tyroksyny przez 3 miesiące oceniając skuteczność na podstawie objawów i kontroli hormonów.

​dr n. med. Piotr Miśkiewicz

Pytam Doktora

Dobrze trafiłeś! Zamów usługę. W prosty sposób uzyskasz odpowiedź na Twoje pytanie od wybranego specjalisty. To tylko cztery kroki. Prosto, szybko i bezpiecznie. Zapraszamy!

zamów usługę