Fizjoterapeuta - lekarz ciała i ducha

Fizjoterapeuta - lekarz ciała i ducha
06.10.2016 mgr Paweł Pietrzyk

​Fizjoterapeuta to specjalista, który określonymi czynnościami manualnymi oraz odpowiednimi ćwiczeniami pomaga w leczeniu różnych stanów chorobowych (najbardziej typowe to schorzenia narządu ruchu) oraz pomaga w zapobieganiu ich nawrotom.

Dobry fizjoterapeuta to człowiek, który umie słuchać ale także cały czas się kształci uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach i konferencjach, dzięki którym poznaje nowe skuteczne metody terapeutyczne pozwalające na jeszcze szybszą rekonwalescencję.

Fizjoterapia coraz częściej jest elementem kompleksowego leczenia, gdzie poprzez ruch można wspomagać leczenie pacjenta, czyli niemal w każdej dziedzinie medycyny.

Do głównych obowiązków fizjoterapeutów należy:

  • przygotowanie pacjenta do operacji
  • nauka poprawnego oddychania,
  • nauka poprawnego siadania i chodu
  • układanie pacjenta w odpowiednich pozycjach mających na celu przeciwdziałanie tworzeniu się odleżyn
  • ćwiczenia zachowujące zakres ruchu oraz poprawiające krążenie
  • walka z chorobami cywilizacyjnymi jak np. bóle kręgosłupa

Fizjoterapeuci pomagają pacjentom z bardzo różnymi problemami, wielu schorzeniach, niezależnie od wieku chorych. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z możliwości wykorzystania rehabilitacji w usunięciu ich dolegliwości. Miejsce pracy fizjoterapeutów to szpitale, sanatoria, ośrodki SPA, ale także domy pacjentów. I wbrew ogólnemu przeświadczeniu do fizjoterapeuty lepiej trafić po pojawieniu się pierwszego bólu (być może wystarczy jedna wizyta) niż czekać  do powstania ostrego stanu zapalnego a co za tym idzie długotrwałego leczenia.

mgr Paweł Pietrzyk

Pytam Doktora

Dobrze trafiłeś! Zamów usługę. W prosty sposób uzyskasz odpowiedź na Twoje pytanie od wybranego specjalisty. To tylko cztery kroki. Prosto, szybko i bezpiecznie. Zapraszamy!

zamów usługę